W słoneczny, marcowy poranek uczniowie szkoły w Raszowej przywitali wiosnę. Przyjście wiosny to zawsze radosne wydarzenie, tym roku jednak dzień ten był jeszcze bardziej wyjątkowy. 21 marca w szkole odbył się nie tylko tradycyjny już Wiosenny Pchli Targ, ale też Festiwal Pokoju. W ramach festiwalu uczniowie, jak i nauczyciele, przygotowali recital poezji polsko- niemieckiej, której tematem były trudne przeżycia związane z wojną i utratą pokoju, wewnętrzne rozterki i niepokoje, ale przede wszystkim nadzieja na przyszłość, wiara w dobro, które ludzie w sobie noszą, przekonanie o tym, że razem możemy zmieniać świat na lepsze. W czasie występów uczniowie młodszych klas deklamowali również wiersze o wiośnie, która nieodzownie wiąże się z nadzieją i odradzającym się życiem, oraz prezentowali swoje umiejętności muzyczne grając na gitarze i keyboardzie.

Po występach uczniów czekał bardzo wesoły i kolorowy dzień, któremu przez cały czas towarzyszyły hasła o Nadziei i Pokoju. Uczniowie klas 6 i 7, z drobną pomocą nauczycieli, prowadzili warsztaty tematyczne dla młodszych kolegów i koleżanek. W tym czasie powstały takie cuda jak gołąbki pokoju z origami, kolorowe tabliczki z przesłaniami, które codziennie będą nam przypominać o wartościach, które są dla nas ważne, oraz kolorowy kolaż z prac plastycznych. Uczniowie brali też udział w integracyjnych zajęciach tanecznych, a nawet warsztatach muzycznych, w trakcie których ćwiczyli przygotowaną specjalnie na ten dzień piosenkę. Na koniec wspólnie odśpiewała ją cała szkoła. Przesłanie tej piosenki jest bardzo proste i bardzo ważne- jesteśmy dziećmi, chcemy się bawić, ale mimo tego widzimy, że świat jest czasem zły, dlatego nasz głos o pokoju jest ważny.

Po warsztatach przyszedł czas na wiosenny Pchli Targ, w czasie którego uczniowie mogli sprzedawać i kupować od siebie nawzajem drobnostki, gry, domowe wypieki, lemoniadę. W ciągu dnia trwała też sprzedaż domowych Słodkości przygotowanych przez uczniów i ich rodziców- muffinek, rogalików, ciasteczek, deserków. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany przez Samorząd Uczniowski i szkolne Koło Caritas na pomoc przebywającym w okolicy mieszkańcom ogarniętej wojną Ukrainy. Cały dzień zakończył się wspólnym zatańczeniem belgijki na szkolnym boisku.

Wychowanie do pokoju to bardzo ważny cel każdej instytucji wychowawczej, a w tych czasach jest to zadanie tym bardziej znaczące. Zobaczyliśmy już, że pokój nie jest nam dane raz na zawsze, a o świat przyszłości żyjący w pokoju dbać będą przyszli dorośli- obecne dzieci, dlatego cieszymy się, że otaczają nas dzieci świadome, wrażliwe, empatyczne, a równocześnie wesołe, otwarte, pełne energii i nadziei.