flaga_de.jpg
 
 


Nasza akcja pomocy dzieciom w nauce w krajach Pd Ameryki.

 
 


Dziękujęmy Pani Wichmann za montessoriańskie wsparcie, pamięć i Haribo!

 
 


Mikołajkowe lekcja angielskiego i wychowawcza klasy 4.

 
 


Jarmark Bożonarodzeniowy

Dnia 01.12.2019 r. w Raszowej odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Niedzielne popołudnie wypełnione było życzliwością, optymizmem i zaangażowaniem wielu osób. Jarmark został zorganizowany przez Zespół Szkolno- Przedszkolny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae we współpracy z Radą Rodziców, Radą Sołecką i Mniejszością Niemiecką z Raszowej.

Największą atrakcją wieczoru były alpaki, które towarzyszyły dzieciom podczas adwentowego popołudnia. Uczestnicy Jarmarku nie tylko mogli przytulić się, karmić lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z alpakami, ale zostali uwrażliwieni na otaczającą nas naturę, ekologię i szacunek do zwierząt.

Świąteczna i rodzinna atmosfera, która panowała podczas niedzielnego wydarzenia,
z pewnością udzieliła się wszystkim mieszkańcom Raszowej i okolicy oraz obecnym gościom, a Jarmark Bożonarodzeniowy był znakomitą zapowiedzią najpiękniejszych świąt w roku.

 
 


Uczniowie klasy VI z Raszowej chcą wiedzieć, czy im się poszczęści w przyszłym roku. W dzień Św. Barbary włożyli do wazonu gałązki wiśniowe. Dobrze byłoby, aby zakwitły w Wigilię.

 

 
 


Mikołajkowy wyjazd uczniów z klas 1-4. Dzieci wzięły udział w edukacyjnych i kreatywnych warsztatach oraz obejrzały piękny, przyrodniczy film przedstawiający życie renifera Alexa.

 
 


Uczniowie klas 5-8 z okazji Mikołajek odbyli warsztaty przyrodniczo- eksperymentalne w Opolu. A następnie była mikołajkowa niespodzianka: projekcja filmu w kinie Helios.

 
 


Uczniowie kl. 5 i 6 wzięli udział w ciekawych warsztatach "Rzeka Odra w ujęciu kulturowym, społecznym i przyrodniczym" w ramach współpracy z Domem Polsko Niemieckim w Opolu.

 
 


Wyjście uczniów z klasy 8 do Galerii Sztuki Współczesnej na wystawę World Press Photo

 
 


Wyjazd klasy 7 i 8 do Opola w ramach doradztwa zawodowego. Uczniowie mogli sprawdzić w praktyce jak wygląda zawód elektryka, architekta wnętrz, architekta krajobrazu czy też budowlańca.

 
 


Zaczarowany Projekt: Duch Gór.

Nasi uczniowie w ramach szkolnego projektu poznali legendy o Duchu Gór, analizowali różne dzieła literackie, uczyli się piosenek o Liczyrzepie i układów tanecznych, a co najważniejsze stworzyli własną sztukę teatralną. Kilka impresji z tej cudownej podróży muzyczno-słownej.
 
 


Mali artyści eksperymentują akwarelami na lekcjach plastyki.

 
 


Szkolny chórek świętował dziś, 22.11. uroczystość ku czci sw. Cecylii. Śpiewacy otrzymali obrazek z patronką muzyki religijnej oraz słodki poczęstunek.

 
 


Sposoby na koncentrację

Na lekcji wychowawczej uczniowie klasy 4 przedstawili prezentacje na temat sposobów na koncentracji w języku polskim i niemieckim. Przygotowali tez eksperyment pokazujący, co nie sprzyja koncentracji.
 
 


Nasi uczniowie podczas szycia ozdób świątecznych i poduszek na świetlicy.

 
 


Ostatnie warsztaty i pożegnanie z Euro Weekiem. 

DLA dzieci było to wspaniałe przeżycie i już mówią, ze chcą więcej! Energia, która towarzyszyła nam na warsztatach, zostanie z nami na pewno na dłużej.
 
 


Spotkanie uczniów naszej szkoły z policjantem. Starszy sierżant Adrian Kulak opowiadał o bezpieczeństwie, pracy policjanta i odpowiadał na pytania uczniów.

 
 


Uczniowie szóstej klasy na Drzwiach Otwartych w Medien VDG.

 
 


Nasi najmłodsi uczniowie z Raszowej rozpoczęli już przygotowanie do świat Bożego Narodzenia.

Nasi najmłodsi uczniowie z Raszowej rozpoczęli już przygotowanie do świat Bożego Narodzenia. Przyciągnął nas zapach świątecznych pierników na wystawę „Pierniki - powrót do krainy zmysłów...” do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Na warsztatach w Muzeum Śląska Opolskiego uczniowie przygotowali sobie już pierwsze ozdoby świąteczne! 
 
 


1Lekcja wychowawcza o koncentracji z projektem Uniwersytet Dziecięcy w klasie 4.

Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu pani psycholog na temat koncentracji, potem wykonali różne zadania skupiając się na konkretnych zmysłach- słuchu, dotyku I wzroku. Przeczytali krótkie opowiadanie o Trudnym Problemie, a w kolejnej części lekcji wykonają plakat ze sposobami na koncentracji I zdobędą kolejny wpis w swoich indeksach.
 
 


Rozpoczęły się pierwsze zajęcia na warsztatach Euroweek, nasi uczniowie odważnie rozmawiają z wolontariuszami i nawet miedzy sobą, po angielsku, przełamując wszystkie variety językowe.

 
 


Uroczystość św Marcina- w pięknej atmosferze. Dziękujemy!

 
 


Klasa 7 i 8 z Raszowej podczas III Raszowskiej Debaty Oksfordzkiej. W ten sposób celebrujemy demokrację z okazji Święta 11 listopada.

 
 


Projekt "My best friend" na angielskim w klasie 5. Uczniowie przygotowali piękne prezentacje, które następnie omawiali w klasie.

 
 


TIK na języku angielskim w klasach 7 i 8: utrwalamy słownictwo i gramatykę aktywnie z wykorzystaniem platformy Wordwall.

 
 


Dyniowe zajęcia świetlicowe z okazji Dnia Dyni.

Na świetlicy odbył się konkurs ozdabiania dyni, a po nim uczniowie ugotowali rozgrzewającą zupę dyniową z grzankami, w sam raz na pierwszy mroźny dzień.
 
 


Klasa 8 i Escape Room na języku angielskim .

 
 


Uczniowie z Raszowej na warsztatach w TSKN w Opolu na wspaniałych warsztatach o historii Niemców w Polsce.

 
 


Na zajęciach świetlicowych dzieci rozmawiały o tradycji związanej z odwiedzaniem grobów bliskich zmarłych oraz wykonały witraże związane z tematyka nadchodzącego Dnia Wszystkich Świętych.

 
 


W zaczarowanej szafie. Musical w wydaniu naszych wspaniałych aktorów.

W teatrze odbywa się obecnie próba musicalu. Dwie tancerki, Marie i Lilly, chcą zajrzeć do starej szafy w teatrze, gdzie czeka na nie niespodzianka. Dzięki pewnej postaci przeżywają fantastyczną muzyczną przygodę.

Fascynująca muzyka, piękne występy, kreatywne role, bogactwo kostiumów zachwyciło dzisiaj publikę na 8. Niemieckojęzycznych Konfrontacjach Teatralnych w Tarnowie Op. Gratulujemy naszym wspaniałym aktorom! Dziękujemy wszystkim grupom i ich opiekunom za cudowne występy!

Dziękujemy wszystkim grupom i ich opiekunom za cudowne występy!

 
 


Klasa czwarta aktywnie ćwiczy gramatykę języka angielskiego na tablicy multimedialnej .

 
 


Klasa 5. uczestniczy w projekcie Uniwersytetu Dziecięcego

 
 


W ramach współpracy naszej szkoły z Biblioteką Wiejską w Raszowej

21 października odbyło się pasowanie na czytelnika miejscowej biblioteki. Uczniowie poznali zasady zachowywania się w bibliotece oraz układ księgozbiorów. Dzieci wykonały z plasteliny i kasztanów bohaterów wybranych książek. 

 
 


Nauka Gry w szachy.

Od października 2019 uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczęszczania na zajęcia nauki gry w szachy. Szachy to strategiczna gra planszowa, która uczy logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną, ćwiczy pamięć i  poprawia koncentrację. To również świetna zabawa, która wspiera cierpliwość i determinację, a przede wszystkim kreuje intelekt, uczy strategicznego myślenia, systematyczności i szacunku do przeciwnika.

 
 


Inna lekcja historii – praca na stacjach

18 października uczniowie klasy czwartej pracując na przygotowanych stacjach sami odkrywali swoją małą i dużą ojczyznę. Zadania dotyczyły nie tylko położenia geograficznego czy podziału administracyjnego, ale także badali co łączy lub dzieli poszczególne krainy historyczno-geograficzne, skąd wywodzi się dana tradycja lub zwyczaj lub zajmowali się dialektami.  Z wielkim zapałem i zaangażowaniem rozwiązywali zadania, samodzielnie poszukiwali odpowiedzi, a co najważniejsze świetnie się bawili.

 
 


Otrzęsiny klasy 4.

Nasi koledzy i koleżanki przygotowali dla nas ciekawe i zabawne zadania, które musieliśmy rozwiązać w trakcie podchodów, a na koniec spędziliśmy czas przy wspólnym poczęstunku, integrując się przy ognisku. Wszystko, łącznie z pogodą, która wyjątkowo nam dopisała, było rewelacyjne.
 
 
 


Wyjątkowa wersja Dnia Edukacji Narodowej w szkole w Raszowej.

Uczniowie odwiedzili kino Meduza i wzięli udział w warsztatach filmowych. Potem, starsi z nich uczestniczyli w wyjątkowej lekcji filozofii w galerii handlowej. Naśladując Sokratesa poszukiwali odpowiedzi na pytania o sens życia. 
 
 


Projekt w klasie 3: teatrzyk w kartonie na j. niemieckim o wyjątkowej rybce.

 
 


Warsztaty liryczne w 6. klasie na j. niemieckim

 
 


Robotyka w szkole

Od października uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w warsztatach robotyki. Są to zajęcia, na których dzieci konstruują i programują prawdziwie poruszające się roboty. Warsztaty robotyki to nie tylko świetna zabawa, ale także idealna okazja do tego, aby dziecko rozwinęło logiczne i kreatywne myślenie, swoje umiejętności manualne, konstrukcyjne oraz informatyczne.

 
 


II Jugend Festival Młodych

5 października odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu II Jugend Festival Młodych. Jako placówka włączyliśmy się w organizację i zbudowaliśmy własne stanowisko informacyjne oraz prowadziliśmy gry i zabawy językowe dla uczestników festiwalu. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli we wszystkich atrakcjach: brali udział w licznych warsztatach, koncertach i konkursach. Zadowoleni i z wieloma nagrodami udali się do domu. Bardzo cieszymy się z faktu, że nasza uczennica wygrała jedną z nagród głównych: wakacyjny kurs języka w Niemczech. Gratulujemy.
 
 


Dzień Edukacji w naszej szkole.

Samorząd Szkolny wręczył dziś symboliczne upominki nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 
 


Klasa 4 na wycieczce w Opolu w Dniu Edukacji

 
 
 


Warsztaty - Ślązacy w Teksasie

 

11 października uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w niezwykłych warsztatach nt. Ślązaków z Teksasie. Pan Adam Kubik wprowadził młodzież w trudną tematykę dotyczącą migracji ludności w XIX wieku, opowiedział o swoich podróżach i spotkaniach z ludźmi, którzy podzielili się z nim historią rodzinną, a także motywował uczniów do samodzielnego poszukiwania i odrywania historii i losów ludności śląskiej decydującej się na wyjazd za granicę. Tematyka warsztatów cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego też młodzież zdecydowała się na próbę kontaktu i weryfikację, czy ktoś z najbliższej okolicy nie wyjechał do Teksasu.

 
 


Pierwsza z lekcji wychowawczych z projektem Uniwersytetu Dziecięcego w klasie 4.

 
 
 


Nasi uczniowie świętują dn.10.10.2019 r. Dzień Drzewa podczas zajęć świetlicowych.

 
 
 


Mali kucharze podczas jesiennych zajęć na języku niemieckim i przygotowywania pysznych placków z cukinii.

 
 
 


Kreatywny angielski w naszej szkole:

-Klasa 4 tworzy gry na powtórzenie słownictwa.
 
-Utrwalenie słownictwa z klasą 8 przy pomocy angażujacej gry trimino
 
 


Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia to już stałe wydarzenie w naszej szkole.

W teren ruszyły komisje egzaminacyjne, ale nie zabrakło również połączenia matematyki ze sportem i zabawą. Wśród uczniów wyłoniliśmy Piłkarza Matematyka, Króla Skakanki oraz  Szkolnego Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dzień minął w radosnej i matematycznej atmosferze.

 
 


Pomimo pogody jest u nas wesoło i kolorowo na zajęciach wf.

 

 
 


Uczniowie w ramach projektu dotyczącego marnowania żywności hodują swój własny jogurt naturalny.

 

img1.jpg

 
 


Dzień Chłopaka z wieloma niespodziankami przygotowanymi przez dziewczyny!

 
 


Europejski Dzień Języków w Raszowej.

Ruszyło szkolne trzydniowe wyzwanie językowe z okazji Europejskiego Dnia Języków w Raszowej. Uczniowie wykonują językowe wyzwania i zdobywają podpisy nauczycieli i pracowników szkoły, a najszybsi zdobędą tytuł Poligloty Roku

 
 


Kreatywnie na muzyce w naszej szkole . Dary jesieni materiałem na instrument muzyczny.

 

 
 


Konferencja prasowa kandydatów na funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

25.09.2019 r. - konferencja prasowa kandydatów na funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiciele każdej z klas mieli możliwość zadania pytań kandydatkom i poznania ich planów wyborczych. To wielka lekcja demokracji, która zakończyła się prawdziwą ciszą wyborczą. Głosowanie już za dwa dni.

 
 


Uczniowie z klasy 8 z wizytą w przedszkolu w ramach akcji Głośnego Czytania.

 

 
 


Nasze cykliczne zajęcia na hali sportowej.

 

 
 


W ramach lekcji historii

uczniowie klasy czwartej poznawali źródła historyczne. Dzięki przyniesionym przedmiotom łatwiej było im zrozumieć czym są źródła historyczne i dokonać ich podziału.

 

 
 


Nasi uczniowie wzięli udział w III ogólnopolskiej zbiórce okularów dla Afryki.

 
 
 


Wrześniowa praca z materiałami Montessori wychodzi daleko poza podstawę programową!

 
 
 


Mali szkicownicy na zajęciach plastyki i świetlicy.

 
 
 


Klasa 6 na angielskim z okazji Dnia Kropki uczyła się kodowac, szyfrowala angielskie słownictwo i w grupach tworzyła plakaty przedstawiające pojęcie "Creative".

 
 
 


Nasi uczniowie w ogródku szkolnym przy zbieraniu ziół na super sól ziołową!

 
 
 


Uczennice klasy V grają na lekcji dzieła Johanna Sebastiana Bacha. Gratulacje!

img1.jpg

 
 
 


Lekcja ciszy w jesiennym nastroju była początkiem rozmów o kreatywności z okazji Dnia Kropki w klasie 4.

 
 
 


Ostatnie kilka dni na świetlicy to kreatywne działania w duchu Międzynarodowego Dnia Kropki. Dzieci tworzyły różne pomysłowe pracę, które zdobią naszą gazetkę. Stworzyły również wielka, kropkowa galerie na szkolnym chodniku.

 
 
 


Dzień Kropki na języku polskim w klasie 8.

 
 
 


Rozmowa na temat cyfrowego bezpieczeństwa z uczniami naszej szkoły.

 
 
 


Spotkanie z policjantami

11.09.2019r. naszą szkołę odwiedziła Policja. Panowie policjanci przypomnienieli zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy, telefony alarmowe, a także dzieci mogły zobaczyć jak wyglada samochód policyjny. Dziękujemy!
 
 
 


Krąg ciszy w kl. 6 z użyciem maty aquadoodle. Uczniowie obserwowali zachodzące na niej zmiany. Podobnie, jak w życiu ...  

 
 
 


Pierwsza lekcja Historii i Kultury Niemiec w kl. 5 to skojarzenia uczniów z tym krajem. Przygotowali się solidnie i zaprezentowali  stroje, zwyczaje, ciekawostki i smakołyki.

 
 
 


Czwartą klasa to duża zmiana w życiu uczniów. Dziś na zajęciach kreatywnie czwartoklasisci odczarowywali pojęcie ZMIANA i pracowali nad integracją.

 
 
 
 


Kolorowo i jeszcze wakacyjnie, w morskich metamorfozach przemaszerowały nasze dzieci w korowodzie na Gminnych Dożynkach w Raszowej!

08.09.2019 w Raszowej odbyły się gminne dożynki. Dzieci ze szkoły i przedszkola wspaniale prezentowały się w barwnym korowodzie przebierańców,  który za Starostami w bryczce i koronami żniwnymi podążał na miejsce świętowania. Uczniowie naszej szkoły przygotowali także wspaniały występ artystyczny, który zachwycił publiczność.

Dziękujemy nauczycielom, rodzicom i dzieciom za przygotowanie pięknego programu i obecność na dożynkach.
 
 


Pierwszy tydzień szkoły za nami, a przed weekendem dzieci kreatywnie spędzają czas na zajęciach świetlicowych.

 
 
 


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20.

Zapraszamy Wszystkich naszych uczniów na wspaniałą przygodę poznawania świata!