flaga_de.jpg
film.jpg
 

raszowa2020.png2019-2020

Mini Miasto 2020
W dniach 29 czerwca -03 lipca 2020 r.
odbyła się kolejna edycja międzynarodowego obozu letniego
Mini Miasto – Kinderspielstadt.

 
 Gratulujemy naszym absolwentom 8. klasy bardzo dobrych wyników egzaminu, powyżej średniej gminy, województwa i kraju!

Życzymy powodzenia
w kolejnym etapie edukacyjnym - szkołach średnich!

 
 

Szanowni Rodzice,

zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej
do końca roku szkolnego
zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zostają zawieszone.
  

 
ikona_szkola_on_line.pngSzkoła domowa
Przejdz do galerii
 
 Nasi uczniowie odbierają piękne świadectwa ... Gratulujemy wyników!

 
 Nietypowe zakończenie roku szkolnego dla naszych najstarszych klas. Dziękujemy za 8 wspólnie spędzonych lat i życzymy powodzenia na kolejnym etapie edukacji!

 
 Uczniowie klas IV-VI na wspólnych warsztatach garncarskich i zabawach z super piłkami w ramach zakończenia roku szkolnego. Dziękujemy!

 
 Dnia 22.06.2020 r. uczniowie klas I-III

w ramach zakończenia roku szkolnego i pożegnania przed wakacjami z wychowawcami wzięli udział w warsztatach. Gospodarstwo agroturystyczne "Giprol" przygotowało dla dzieci ciekawe zajęcia. Uczniowie poznali różne zioła i zdrowotne właściwości herbat, wykonali zabawkę - zajączka oraz wzięli udział w zajęciach pszczelarskich.
 
 Międzynarodowy egzamin językowy – DSD I - poziom B1

Po raz pierwszy nasi uczniowie przystąpili do międzynarodowego egzaminu językowego – DSD I - poziom B1 Już w marcu odbyła się część pisemna złożona z zadań sprawdzających rozumienie ze słuchu i czytania oraz pracy pisemnej. Od 9 czerwca uczniowie przystępują do części ustnej: przedstawiają przygotowane prezentacje, odpowiadają na pytania oraz wypowiadają się na tematy które otrzymują od komisji egzaminacyjnej. Dziękujemy za dotychczas przeprowadzone rozmowy, a Tym, którzy egzamin ustny mają jeszcze przed sobą życzymy POWODZENIA.
 
 

 

1.jpg
 
 

 

Kartka dla Medyka

tl_files/nowa-raszowa/2019-2020/4-15/img1.jpg

Podziękowania za ofiarną służbę otrzymali lekarze z Ozimka od naszych dzieci! Z serca dziękujemy!

 
 

 

img1.jpg

Niech Czas Wielkanocny utrzyma nasze marzenia w mocy
I wszystkie życzenia okazały się do spełnienia
I aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości
Abyśmy przez życie kroczyli w ludzkiej godności
I niech symbol Boskiego Odrodzenia był
I będzie dla nas celem do spełnienia.
Wesołych i Zdrowych Świąt!

 

Zarząd, Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej

 

 

 

 

 
  bezpieczenstwo.jpg  
 Ogromny sukces. Pięć uczennic ze szkoły w Raszowej będzie brać udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego "Lust auf Lesen" w Warszawie.

 
 


Klasa trzecia w trakcie lekcji językowej tworzyła angielsko- turecki słowniczek kolorów. Uczniowie uczyli się również tradycyjnego, tureckiego tańca.

 
 


Klasa 7 rozmawia o stereotypach i odrzuceniu w ramach godziny wychowawczej.

 
 


Krasnoludy w Raszowej!

Klasa 6. odtwarza ucztę u Bilbo Bagginsa w ramach omawiania "Hobbita" 
 
 


Lekcja kulturowa w klasie 8:

uczniowie używając języka angielskiego i tłumacza językowego poznali dziś m.in najpopularniejsze potrawy, filmy i muzykę z Turcji. Próbowali również nauczyć się kilku zwrotów w języku tureckim.
 
 


Tydzień poświęcony Marii Montessori

natchnął klasę III do zrobienia własnego materiału- własnej osi życia. Dzieci utworzyły swoje osie, a następnie zaprezentowały swoją pracę przed kolegami i koleżankami
 
 


Dzień Kobiet i urodziny w klasie 4.

Dziewczynki zachwyciły swoich kolegów swoim występem, a oni podarowali im kwiatki i upominki z okazji Między Narodowego Dnia Kobiet. 
Tego samego dnia świętowaliśmy również urodziny jednej z uczennic, a ponieważ w lekcji uczestniczyły praktykantki z Turcji, to urodzinowe Sto Lat odśpiewaliśmy po niemiecku, angielsku, polsku i turecku!
 
 


Integracyjne zajęcia klasy czwartej z panią psycholog. 

Uczniowie uczyli się jak dostrzegać w sobie i innych zalety, jak ważna jest praca w grupie i tolerancja.
 
 


Budowanie domków z krążków i ich ochrona. Zabawa sprawiła tyle samo radości w klasach młodszych jak i starszych :)

 
 


Kroszonki Opolskie 2020

Reprezentanci naszej szkoły  na Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020” w Muzeum Wsi Opolskiej. Trzymamy kciuki!!!
 
 


Projekt klasy 4

Uczniowie w języku angielskim stworzyli plany swoich domów utrwalając słownictwo poznane na lekcjach, a następnie prezentowali je swoim koleżankom i kolegom. 
 
 


Montessori i j. angielski

Klasa druga na lekcje angielskiego rozpoczęła lekcja ciszy, a następnie uczniowie przygotowali po angielsku Timeline życia Marii Montessori, które w klasie trzeciej posłużyło jako materiał do opracowania samodzielnej notatki o faktach z życia Marii Montessori oraz utrwaleniu czytania dat w języku angielskim.
 
 


Bibliobus w naszej szkole

Bibliobus w naszej szkole Warsztaty z zakresu edukacji medialnej i przedstawienia roli bibliobusa. Podczas zajęć uczniowie nie tylko poznali różne środki przekazu informacji, ale także zalety czytania książek. W trakcie warsztatów odwiedzili bibliobus i mogli wypożyczyć książki.
 
 


Dwujęzyczne czytanie na języku angielskim: po angielsku i niemiecku w klasie 4.

 
 


W dniach 2.-7.03.2020r. obchodzimy Ogólnopolskie Dni Montessori. 

 
 

Klasa III przypomniała sobie życiorys Marii Montessori, a podczas pracy wolnej przypominaliśmy, które materiały włoska lekarka stworzyła.

 
 

Uczniowie rozmawiali na temat biografii Marii Montessori oraz materiałów pedagogicznych
przez nią stworzonych, na których pracują na zajęciach.

 
 
 

Ogólnopolski tydzień Montessori wśród naszych najmłodszych. Poznajemy bliżej sylwetkę Marii Montessori i zaskakujące ciekawostki z jej życia.

 
 


Różany poniedziałek

Helau! Aalaf!
Jak tradycja nakazuje, również w tym roku nasi kolorowi przebierańcy ze szkoły w Raszowej, na czele z książęcą parą wyruszyli ulicami Raszowej, aby wspólnie z mieszkańcami świętować karnawałowe ostatki. Nasza książęca para z niecierpliwością czekała na chwilę, aby odwiedzić Urząd Gminy w Tarnowie Op. i wspólnie z Panem Wójtem oraz urzędnikami świętować Różany Poniedziałek przy dźwiękach instrumentów i piosenką na ustach. Jest to również dzień, w którym to Pan Wójt przekazuje symboliczny klucz do Urzędu Gminy, a kolorowi przebierańcy obejmują władzę w Gminie Tarnów Op. Z uśmiechem na ustach, pełni radości uczniowie po powrocie bawili się również na szkolnym balu karnawałowym!
 
 


Z wężem ogrodowym czarujemy kazoo melodie... czyli nasze przygotowanie do karnawału, wędrówka po szkole i zgadywanie jaka to melodia?

 
 


W ramach ferii nasi uczniowie rozwiązywali zagadki w Pokoju zagadek w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

 
 


Międzyszkolne rozgrywki sportowe klas I-VI w Tarnowie Opolskim.

 
 


Lekcja wychowawcza o kreatywnym myśleniu w ramach projektu edukacyjnego klasy czwartej.

 
 


Z klocków się nie wyrasta, co widać na zajęciach świetlicowych.

 
 


Realizacja innowacji pedagogicznej "Dziewczynki i chłopcy mają moc" w klasie 4.

 
 


Realizacja innowacji pedagogicznej "Ok zeszyt" w klasie 4/ j.polski.

 
 


Lekcje wychowawcze

Uczniowie klasy 6 z Raszowej na przykładzie "latającego dywanu" przekonali się, co jest ważne do pracy w grupie. Musieli go obrócić na drugą stronę tylko za pomocą nóg. Nie było to łatwe, ale sukces bez wysiłku nie istnieje.
 
 


Matematyczny projekt "w świecie ułamków".

 
 


Prezentacje przyrodnicze

 
 


Głośno i rytmicznie w szkole. Świetny pokaz instrumentów perkusyjnych. Już są kandydaci do nauki na tym instrumencie! .

 
 


Praca na stacjach. Części ciała inaczej ...

 
 


Występ freestyle z piłką nożną i nie tylko.

 
 


Praca z materiałami Montessori w naszej szkole. 

 
 


W „Zaczarowanym Świecie”

Wspaniały dzień, pełen emocji i nowych informacji spędzili nasi uczniowie z Raszowej w „Zaczarowanym Świecie“ w Centrum Nauki i Eksperymentu RCRE w Opolu. Uczniowie odwiedzili cztery pracownie, w których za pomocą swoich zmysłów poznawali sekrety nauki. W pracowni MATHEMATICUM mogli dotknąć świata liczb i kształtów. Pracowania STRAŻNICY ŚRODOWISKA czekała na dzieci z wiedzą na temat segregacji śmieci oraz recyklingu butelek PET. Kolejnym pomieszczeniem było ARCHITEKTUM, nasi uczniowie poznali różne rodzaje budowli na świecie oraz samodzielnie mogli stworzyć plac budowy, przyjmując odpowiednie funkcje – architekta, budowniczych, geodety, kierownika budowy czy elektryka. W czwartej pracowni – OPTICUM zachwyciła uczniów prędkość światła, jego barwy i właściwości. Najlepszą niespodzianką okazała się wizyta w mobilnym planetarium, gdzie wszyscy mogli odpocząć i przenieść się w kosmos w opowieści o „Małej Gwiazdce”. 

 
 


Wspólne warsztaty z okazji Dnia Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzeni są szczególnymi dowodami miłości. Z tej okazji nasi uczniowie przygotowali coś specjalnego: zaprosili dziadków na wspólne warsztaty w szkole. Goście mogli podziwiać występy artystyczno-muzyczne wnucząt, poznać ich sale lekcyjne i nauczycieli, a co najważniejsze wspólnie wykonać podarunki: torbę na zakupy, ramkę na zdjęcie czy obraz na płótnie. Nie zabrakło czasu na rozmowę przy kawie czy herbacie i pysznym cieście.


Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

 
 


w klasie 2

 
 


w klasie 3

 
 


Między przedmiotowa praca metodą stacji dydaktycznych na języku angielskim. Uczniowie pracowali nie tylko nad umiejętnościami językowymi, ale ćwiczyli też m.in matematykę i geografię.

 
 


Uczniowie klas 4 i 6 podczas ćwiczeń rozwijających umiejętności komunikacyjne w języku angielskim.

 
 


Lekcja muzyki w klasie pierwszej.

 
 


Uczniowie kl.5 w przez siebie stworzonych scenkach na j. niemieckim poruszają temat konfliktów i sami je rozwiązują. Gratulujemy!

 
   
   
   
 


Dary dla schroniska

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były odpowiednim czasem, żeby zrobić coś dobrego dla innych. Postanowiliśmy pomóc naszym małym przyjaciołom. Zebraliśmy pełen bagażnik różnych rzeczy na rzecz schroniska zwierząt w Opolu.
 
 


Wigilija szkolna

Świąteczną atmosferę w naszej szkole  można spotkać już wszędzie,  pięknę występy i wspólne świętowanie w klasach wpowadziło wszystkich w nastrój radości i dzielenia się z innymi.
Szkolne Koło Caritas wraz z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Opolu brało udział w świątecznej akcji 
" Świąteczna Paczka dla dziecka wieźnia". DZIĘKUJEMY wszystkim za wsparcie i zaangażowanie!!!
 
 
 

Wigilijka w kl. 6:


Czytanie historii Bożego Narodzenia, smakołyki, obdarowywanie się prezentami, śpiew kolęd i wspólne gry towarzyskie.
 
 


Jak co roku Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Caritas przeprowadzili szkolną zbiórkę żywności dla zakonu Sióstr de Notre-Dame, które przygotowują paczki dla biednych rodzin.
Dziękujemy wszystko, którzy wzięli udział w zbiórce!

 
 


Przedświąteczne spotkanie czwartej klasy czyli wspólne kolędowanie, gry i świąteczny test czujności.

W tym roku uczniowie postanowili przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji "Szkolna Wigilia bez plastiku" i nasze spotkanie odbyło się bez plastikowych sztućców, talerzyków i kubeczków.
 
 


Finał miedzyprzedmiotowego projektu dotyczącego mitologii greckiej. Uczniowie z klasy 5 prezentują swoje wersje postaci z mitologii.

 
 


Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Szkolnego Koła Caritas oraz wszystkich uczniów naszej szkoły, życzyli dziś zdrowych, wesołych Świąt i z kolędą na ustach przeszli dziś po Raszowej.

 
 


Uczniowie klasy drugiej przygotowali Christmas Cards na języku angielskim dla swoich bliskich..

 
 


Klasa III już przygotowuje się do Święta Babci i Dziadka.

Uczniowie przygotowali zaproszenia na Dzień Seniora i korzystając z rodzinnych spotkań podczas Świąt Bożego Narodzenia będą mogli je wręczyć.
 
 


Język angielski

Praca w grupach i zadania projektowe rozwijają w uczniach umiejętność współpracy i skutecznej komunikacji, dlatego na angielskim często pracujemy właśnie w ten sposób. Okres przedświąteczne to dodatkowo wspaniały czas na wprowadzanie na zajęciach dodatkowego słownictwa, struktur, prowadzenia ćwiczeń z mówienia.
 
 

Święta po angielsku:  metoda stacji. Uczniowie klasy 7 i 8 aktywnie poznawali świąteczne słownictwo, wyrażenia I zwyczaje.
 
 


Warsztaty - HAUS 17.12.2019

17.12.2019 r uczniowie klasy 6 wzięli udział w warsztatach językowych dla członków Klubu Odkrywców Języka Niemieckiego organizowanych przez Dom Współpracy Polsko- Niemieckiej. Uczestnicy nie tylko pogłębiali swoją wiedzę w zakresie języka niemieckiego, ale przede wszystkim świetnie się bawili. Spotkanie było okazją do podzielenia się owocami całorocznej pracy i przedstawienia krótkiego filmu nt. Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?
 
 


Nasi uczniowie w trakcie wycieczki po Saksonii. 

W dniach 12-13.12.2019 r. uczniowie  naszej szkoły wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Görlitz i Drezna, której celem było poznanie Saksonii, jej historii i zabytków. Pierwszego dnia uczniowie mieli możliwość poznania średniowiecznego, renesansowego i barokowego Görlitz. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od rynku dolnego, a zakończyliśmy na rynku górnym. Na rynku dolnym podziwialiśmy budynek Ratusza z zegarami słonecznymi na wieży, fontannę Neptuna z XVIII wieku i piękne kamienice. Następnie przeszliśmy do rynku górnego, gdzie mogliśmy zobaczyć pięknie odrestaurowane kamienice. Drugiego dnia udaliśmy się do Drezna, które nazywane jest perłą baroku i Florencją Północy. Uczniowie razem z przewodnikiem zwiedzili Stare Miasto, Pałac Zwinger, Kościół Marii Panny i Operę Sempera. Ostatnim punktem programu były zajęcia w Szklanej Manufakturze Volkswagena. Przewodnik oprowadził nas po szklanych halach produkcyjnych, gdzie odbywa się ostatni etap produkcji samochodów, czyli montaż gotowych części.
 
 


Wycieczka w krainę Ducha Gór dzień 2.

Drugi dzień naszej zimowej wycieczki spędziliśmy wędrując raz pod górę, raz z górki, podziwiając piękno natury, wodospady, zaporę na Łomnicy, zwiedzając zabytkowy kościółek Wang w Karpaczu. Popołudnie spędziliśmy w Muzeum Karkonoskim poznając legendy o Liczyrzepie i podziwiając wspaniałe eksponaty z nim związane.
 
 


Na wycieczce do Ducha Gór/ Liczyrzepy

Dzisiejszy piękny dzień nasi uczniowie z Raszowej spędzili spacerując po wałbrzyskim rynku, szukając interesujących miejsc. Potem odwiedziliśmy ExploraPark, spędzając kreatywne popołudnie w swiecie Matematyki i fizyki!

 

 
 


Uczniowie z klasy 7 i 8 zgłębiają tajniki noblowskiego eseju Olgi Tokarczuk "Czuły narrator" z wykorzystaniem metody Lego Logos.

 
 


Musical: „Kiedy anioły śpiewają”

Aż ośmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w musicalu „Wenn Engel singen” przygotowanym przez TSKN na Śląsku Opolskim. Swoją postawą pokazali, że świetnie czują się na scenie i potrafią wczuć się w każdą rolę: aktora, tancerza czy śpiewaka. Gratulujemy wspaniałego występu. Premiera spektaklu odbyła się 7 grudnia w Domu Kultury w Ozimku.
 
 


Nasza akcja pomocy dzieciom w nauce w krajach Pd Ameryki.

 
 


Dziękujęmy Pani Wichmann za montessoriańskie wsparcie, pamięć i Haribo!

 
 


Mikołajkowe lekcja angielskiego i wychowawcza klasy 4.

 
 


Jarmark Bożonarodzeniowy

Dnia 01.12.2019 r. w Raszowej odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Niedzielne popołudnie wypełnione było życzliwością, optymizmem i zaangażowaniem wielu osób. Jarmark został zorganizowany przez Zespół Szkolno- Przedszkolny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae we współpracy z Radą Rodziców, Radą Sołecką i Mniejszością Niemiecką z Raszowej.

Największą atrakcją wieczoru były alpaki, które towarzyszyły dzieciom podczas adwentowego popołudnia. Uczestnicy Jarmarku nie tylko mogli przytulić się, karmić lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z alpakami, ale zostali uwrażliwieni na otaczającą nas naturę, ekologię i szacunek do zwierząt.

Świąteczna i rodzinna atmosfera, która panowała podczas niedzielnego wydarzenia,
z pewnością udzieliła się wszystkim mieszkańcom Raszowej i okolicy oraz obecnym gościom, a Jarmark Bożonarodzeniowy był znakomitą zapowiedzią najpiękniejszych świąt w roku.

 
 


Uczniowie klasy VI z Raszowej chcą wiedzieć, czy im się poszczęści w przyszłym roku. W dzień Św. Barbary włożyli do wazonu gałązki wiśniowe. Dobrze byłoby, aby zakwitły w Wigilię.

 

 
 


Mikołajkowy wyjazd uczniów z klas 1-4. Dzieci wzięły udział w edukacyjnych i kreatywnych warsztatach oraz obejrzały piękny, przyrodniczy film przedstawiający życie renifera Alexa.

 
 


Uczniowie klas 5-8 z okazji Mikołajek odbyli warsztaty przyrodniczo- eksperymentalne w Opolu. A następnie była mikołajkowa niespodzianka: projekcja filmu w kinie Helios.

 
 


Uczniowie kl. 5 i 6 wzięli udział w ciekawych warsztatach "Rzeka Odra w ujęciu kulturowym, społecznym i przyrodniczym" w ramach współpracy z Domem Polsko Niemieckim w Opolu.

 
 


Wyjście uczniów z klasy 8 do Galerii Sztuki Współczesnej na wystawę World Press Photo

 
 


Wyjazd klasy 7 i 8 do Opola w ramach doradztwa zawodowego. Uczniowie mogli sprawdzić w praktyce jak wygląda zawód elektryka, architekta wnętrz, architekta krajobrazu czy też budowlańca.

 
 


Zaczarowany Projekt: Duch Gór.

Nasi uczniowie w ramach szkolnego projektu poznali legendy o Duchu Gór, analizowali różne dzieła literackie, uczyli się piosenek o Liczyrzepie i układów tanecznych, a co najważniejsze stworzyli własną sztukę teatralną. Kilka impresji z tej cudownej podróży muzyczno-słownej.
 
 


Mali artyści eksperymentują akwarelami na lekcjach plastyki.

 
 


Szkolny chórek świętował dziś, 22.11. uroczystość ku czci sw. Cecylii. Śpiewacy otrzymali obrazek z patronką muzyki religijnej oraz słodki poczęstunek.

 
 


Sposoby na koncentrację

Na lekcji wychowawczej uczniowie klasy 4 przedstawili prezentacje na temat sposobów na koncentracji w języku polskim i niemieckim. Przygotowali tez eksperyment pokazujący, co nie sprzyja koncentracji.
 
 


Nasi uczniowie podczas szycia ozdób świątecznych i poduszek na świetlicy.

 
 


Ostatnie warsztaty i pożegnanie z Euro Weekiem. 

DLA dzieci było to wspaniałe przeżycie i już mówią, ze chcą więcej! Energia, która towarzyszyła nam na warsztatach, zostanie z nami na pewno na dłużej.
 
 


Spotkanie uczniów naszej szkoły z policjantem. Starszy sierżant Adrian Kulak opowiadał o bezpieczeństwie, pracy policjanta i odpowiadał na pytania uczniów.

 
 


Uczniowie szóstej klasy na Drzwiach Otwartych w Medien VDG.

 
 


Nasi najmłodsi uczniowie z Raszowej rozpoczęli już przygotowanie do świat Bożego Narodzenia.

Nasi najmłodsi uczniowie z Raszowej rozpoczęli już przygotowanie do świat Bożego Narodzenia. Przyciągnął nas zapach świątecznych pierników na wystawę „Pierniki - powrót do krainy zmysłów...” do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Na warsztatach w Muzeum Śląska Opolskiego uczniowie przygotowali sobie już pierwsze ozdoby świąteczne! 
 
 


1Lekcja wychowawcza o koncentracji z projektem Uniwersytet Dziecięcy w klasie 4.

Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu pani psycholog na temat koncentracji, potem wykonali różne zadania skupiając się na konkretnych zmysłach- słuchu, dotyku I wzroku. Przeczytali krótkie opowiadanie o Trudnym Problemie, a w kolejnej części lekcji wykonają plakat ze sposobami na koncentracji I zdobędą kolejny wpis w swoich indeksach.
 
 


Rozpoczęły się pierwsze zajęcia na warsztatach Euroweek, nasi uczniowie odważnie rozmawiają z wolontariuszami i nawet miedzy sobą, po angielsku, przełamując wszystkie variety językowe.

 
 


Uroczystość św Marcina- w pięknej atmosferze. Dziękujemy!

 
 


Klasa 7 i 8 z Raszowej podczas III Raszowskiej Debaty Oksfordzkiej. W ten sposób celebrujemy demokrację z okazji Święta 11 listopada.

 
 


Projekt "My best friend" na angielskim w klasie 5. Uczniowie przygotowali piękne prezentacje, które następnie omawiali w klasie.

 
 


TIK na języku angielskim w klasach 7 i 8: utrwalamy słownictwo i gramatykę aktywnie z wykorzystaniem platformy Wordwall.

 
 


Dyniowe zajęcia świetlicowe z okazji Dnia Dyni.

Na świetlicy odbył się konkurs ozdabiania dyni, a po nim uczniowie ugotowali rozgrzewającą zupę dyniową z grzankami, w sam raz na pierwszy mroźny dzień.
 
 


Klasa 8 i Escape Room na języku angielskim .

 
 


Uczniowie z Raszowej na warsztatach w TSKN w Opolu na wspaniałych warsztatach o historii Niemców w Polsce.

 
 


Na zajęciach świetlicowych dzieci rozmawiały o tradycji związanej z odwiedzaniem grobów bliskich zmarłych oraz wykonały witraże związane z tematyka nadchodzącego Dnia Wszystkich Świętych.

 
 


W zaczarowanej szafie. Musical w wydaniu naszych wspaniałych aktorów.

W teatrze odbywa się obecnie próba musicalu. Dwie tancerki, Marie i Lilly, chcą zajrzeć do starej szafy w teatrze, gdzie czeka na nie niespodzianka. Dzięki pewnej postaci przeżywają fantastyczną muzyczną przygodę.

Fascynująca muzyka, piękne występy, kreatywne role, bogactwo kostiumów zachwyciło dzisiaj publikę na 8. Niemieckojęzycznych Konfrontacjach Teatralnych w Tarnowie Op. Gratulujemy naszym wspaniałym aktorom! Dziękujemy wszystkim grupom i ich opiekunom za cudowne występy!

Dziękujemy wszystkim grupom i ich opiekunom za cudowne występy!

 
 


Klasa czwarta aktywnie ćwiczy gramatykę języka angielskiego na tablicy multimedialnej .

 
 


Klasa 5. uczestniczy w projekcie Uniwersytetu Dziecięcego

 
 


W ramach współpracy naszej szkoły z Biblioteką Wiejską w Raszowej

21 października odbyło się pasowanie na czytelnika miejscowej biblioteki. Uczniowie poznali zasady zachowywania się w bibliotece oraz układ księgozbiorów. Dzieci wykonały z plasteliny i kasztanów bohaterów wybranych książek. 

 
 


Nauka Gry w szachy.

Od października 2019 uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczęszczania na zajęcia nauki gry w szachy. Szachy to strategiczna gra planszowa, która uczy logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną, ćwiczy pamięć i  poprawia koncentrację. To również świetna zabawa, która wspiera cierpliwość i determinację, a przede wszystkim kreuje intelekt, uczy strategicznego myślenia, systematyczności i szacunku do przeciwnika.

 
 


Inna lekcja historii – praca na stacjach

18 października uczniowie klasy czwartej pracując na przygotowanych stacjach sami odkrywali swoją małą i dużą ojczyznę. Zadania dotyczyły nie tylko położenia geograficznego czy podziału administracyjnego, ale także badali co łączy lub dzieli poszczególne krainy historyczno-geograficzne, skąd wywodzi się dana tradycja lub zwyczaj lub zajmowali się dialektami.  Z wielkim zapałem i zaangażowaniem rozwiązywali zadania, samodzielnie poszukiwali odpowiedzi, a co najważniejsze świetnie się bawili.

 
 


Otrzęsiny klasy 4.

Nasi koledzy i koleżanki przygotowali dla nas ciekawe i zabawne zadania, które musieliśmy rozwiązać w trakcie podchodów, a na koniec spędziliśmy czas przy wspólnym poczęstunku, integrując się przy ognisku. Wszystko, łącznie z pogodą, która wyjątkowo nam dopisała, było rewelacyjne.
 
 
 


Wyjątkowa wersja Dnia Edukacji Narodowej w szkole w Raszowej.

Uczniowie odwiedzili kino Meduza i wzięli udział w warsztatach filmowych. Potem, starsi z nich uczestniczyli w wyjątkowej lekcji filozofii w galerii handlowej. Naśladując Sokratesa poszukiwali odpowiedzi na pytania o sens życia. 
 
 


Projekt w klasie 3: teatrzyk w kartonie na j. niemieckim o wyjątkowej rybce.

 
 


Warsztaty liryczne w 6. klasie na j. niemieckim

 
 


Robotyka w szkole

Od października uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w warsztatach robotyki. Są to zajęcia, na których dzieci konstruują i programują prawdziwie poruszające się roboty. Warsztaty robotyki to nie tylko świetna zabawa, ale także idealna okazja do tego, aby dziecko rozwinęło logiczne i kreatywne myślenie, swoje umiejętności manualne, konstrukcyjne oraz informatyczne.

 
 


II Jugend Festival Młodych

5 października odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu II Jugend Festival Młodych. Jako placówka włączyliśmy się w organizację i zbudowaliśmy własne stanowisko informacyjne oraz prowadziliśmy gry i zabawy językowe dla uczestników festiwalu. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli we wszystkich atrakcjach: brali udział w licznych warsztatach, koncertach i konkursach. Zadowoleni i z wieloma nagrodami udali się do domu. Bardzo cieszymy się z faktu, że nasza uczennica wygrała jedną z nagród głównych: wakacyjny kurs języka w Niemczech. Gratulujemy.
 
 


Dzień Edukacji w naszej szkole.

Samorząd Szkolny wręczył dziś symboliczne upominki nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej
 
 


Klasa 4 na wycieczce w Opolu w Dniu Edukacji

 
 
 


Warsztaty - Ślązacy w Teksasie

 

11 października uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w niezwykłych warsztatach nt. Ślązaków z Teksasie. Pan Adam Kubik wprowadził młodzież w trudną tematykę dotyczącą migracji ludności w XIX wieku, opowiedział o swoich podróżach i spotkaniach z ludźmi, którzy podzielili się z nim historią rodzinną, a także motywował uczniów do samodzielnego poszukiwania i odrywania historii i losów ludności śląskiej decydującej się na wyjazd za granicę. Tematyka warsztatów cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego też młodzież zdecydowała się na próbę kontaktu i weryfikację, czy ktoś z najbliższej okolicy nie wyjechał do Teksasu.

 
 


Pierwsza z lekcji wychowawczych z projektem Uniwersytetu Dziecięcego w klasie 4.

 
 
 


Nasi uczniowie świętują dn.10.10.2019 r. Dzień Drzewa podczas zajęć świetlicowych.

 
 
 


Mali kucharze podczas jesiennych zajęć na języku niemieckim i przygotowywania pysznych placków z cukinii.

 
 
 


Kreatywny angielski w naszej szkole:

-Klasa 4 tworzy gry na powtórzenie słownictwa.
 
-Utrwalenie słownictwa z klasą 8 przy pomocy angażujacej gry trimino
 
 


Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia to już stałe wydarzenie w naszej szkole.

W teren ruszyły komisje egzaminacyjne, ale nie zabrakło również połączenia matematyki ze sportem i zabawą. Wśród uczniów wyłoniliśmy Piłkarza Matematyka, Króla Skakanki oraz  Szkolnego Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dzień minął w radosnej i matematycznej atmosferze.

 
 


Pomimo pogody jest u nas wesoło i kolorowo na zajęciach wf.

 

 
 


Uczniowie w ramach projektu dotyczącego marnowania żywności hodują swój własny jogurt naturalny.

 

img1.jpg

 
 


Dzień Chłopaka z wieloma niespodziankami przygotowanymi przez dziewczyny!

 
 


Europejski Dzień Języków w Raszowej.

Ruszyło szkolne trzydniowe wyzwanie językowe z okazji Europejskiego Dnia Języków w Raszowej. Uczniowie wykonują językowe wyzwania i zdobywają podpisy nauczycieli i pracowników szkoły, a najszybsi zdobędą tytuł Poligloty Roku

 
 


Kreatywnie na muzyce w naszej szkole . Dary jesieni materiałem na instrument muzyczny.

 

 
 


Konferencja prasowa kandydatów na funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

25.09.2019 r. - konferencja prasowa kandydatów na funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiciele każdej z klas mieli możliwość zadania pytań kandydatkom i poznania ich planów wyborczych. To wielka lekcja demokracji, która zakończyła się prawdziwą ciszą wyborczą. Głosowanie już za dwa dni.

 
 


Uczniowie z klasy 8 z wizytą w przedszkolu w ramach akcji Głośnego Czytania.

 

 
 


Nasze cykliczne zajęcia na hali sportowej.

 

 
 


W ramach lekcji historii

uczniowie klasy czwartej poznawali źródła historyczne. Dzięki przyniesionym przedmiotom łatwiej było im zrozumieć czym są źródła historyczne i dokonać ich podziału.

 

 
 


Nasi uczniowie wzięli udział w III ogólnopolskiej zbiórce okularów dla Afryki.

 
 
 


Wrześniowa praca z materiałami Montessori wychodzi daleko poza podstawę programową!

 
 
 


Mali szkicownicy na zajęciach plastyki i świetlicy.

 
 
 


Klasa 6 na angielskim z okazji Dnia Kropki uczyła się kodowac, szyfrowala angielskie słownictwo i w grupach tworzyła plakaty przedstawiające pojęcie "Creative".

 
 
 


Nasi uczniowie w ogródku szkolnym przy zbieraniu ziół na super sól ziołową!

 
 
 


Uczennice klasy V grają na lekcji dzieła Johanna Sebastiana Bacha. Gratulacje!

img1.jpg

 
 
 


Lekcja ciszy w jesiennym nastroju była początkiem rozmów o kreatywności z okazji Dnia Kropki w klasie 4.

 
 
 


Ostatnie kilka dni na świetlicy to kreatywne działania w duchu Międzynarodowego Dnia Kropki. Dzieci tworzyły różne pomysłowe pracę, które zdobią naszą gazetkę. Stworzyły również wielka, kropkowa galerie na szkolnym chodniku.

 
 
 


Dzień Kropki na języku polskim w klasie 8.

 
 
 


Rozmowa na temat cyfrowego bezpieczeństwa z uczniami naszej szkoły.

 
 
 


Spotkanie z policjantami

11.09.2019r. naszą szkołę odwiedziła Policja. Panowie policjanci przypomnienieli zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy, telefony alarmowe, a także dzieci mogły zobaczyć jak wyglada samochód policyjny. Dziękujemy!
 
 
 


Krąg ciszy w kl. 6 z użyciem maty aquadoodle. Uczniowie obserwowali zachodzące na niej zmiany. Podobnie, jak w życiu ...  

 
 
 


Pierwsza lekcja Historii i Kultury Niemiec w kl. 5 to skojarzenia uczniów z tym krajem. Przygotowali się solidnie i zaprezentowali  stroje, zwyczaje, ciekawostki i smakołyki.

 
 
 


Czwartą klasa to duża zmiana w życiu uczniów. Dziś na zajęciach kreatywnie czwartoklasisci odczarowywali pojęcie ZMIANA i pracowali nad integracją.

 
 
 
 


Kolorowo i jeszcze wakacyjnie, w morskich metamorfozach przemaszerowały nasze dzieci w korowodzie na Gminnych Dożynkach w Raszowej!

08.09.2019 w Raszowej odbyły się gminne dożynki. Dzieci ze szkoły i przedszkola wspaniale prezentowały się w barwnym korowodzie przebierańców,  który za Starostami w bryczce i koronami żniwnymi podążał na miejsce świętowania. Uczniowie naszej szkoły przygotowali także wspaniały występ artystyczny, który zachwycił publiczność.

Dziękujemy nauczycielom, rodzicom i dzieciom za przygotowanie pięknego programu i obecność na dożynkach.
 
 


Pierwszy tydzień szkoły za nami, a przed weekendem dzieci kreatywnie spędzają czas na zajęciach świetlicowych.

 
 
 


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20.

Zapraszamy Wszystkich naszych uczniów na wspaniałą przygodę poznawania świata!