flaga_de.jpg
 
 

2018-2019

 
 


Nasze wakacyjne przygody wycieczkowe, tym razem w Muzeum Polskie Piosenki w Opolu.

 
 
 


Jumping Fitness jako ostatnia wspólna przygoda kl.5 w tym roku szkolnym.

 
 
 

Dziękujmy Wszystkim Nauczycielom, Uczniom i naszym wspaniałym Rodzicom za udany Rok Szkolny 2018/19.
Zapraszamy na wakacyjne przygody w Mini Mieście!

Obraz może zawierać: kwiat, roślina i przyroda

 
 


Uroczyste zakończenie roku szkolnego, połączone z zakończeniem szkoły naszych wspaniałych ósmoklasistów - mnóstwo wzruszeń, łez i pożegnań. Życzymy Wszystkim udanych wyborów i powodzenia na kolejnych etapach edukacji!

 
 
 


Dnia 19.06.2019 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego, podsumowanie 10 miesięcy nauki.

Dzień pełen wrażeń, podczas którego podziwialiśmy zmagania uczniów podczas występów artystycznych, miało również swój czas rozdanie świadectw i wyjątkowych dyplomów.
 
 


Uczniowie klas 7 i 8 w ramach doradztwa zawodowego odwiedzili dziś firmę McBride w Strzelcach Opolskich.

W ramach wizyty poznali kolejne etapy produkcji chemii domowej- od zawartości po opakowanie. Zwiedzili i zobaczyli pracę wszystkich działów firmy, mieli, okazję porozmawiać m.in z inżynierem i chemikiem, dowiedzieli się jak wygląda proces wprowadzania inwestycji czy też czym jest kontrola jakość. 
 
 
 


Uroczyste wręczenie międzynarodowych certyfikatów z egzaminu j. niemieckiego w ramach programu DSD 1

Dzień 14.06.2019 to szczególna chwila: Uroczystość nadania szkole w Raszowej tytułu szkoły DSD 1. i możliwości przeprowadzania egzaminu DSD 1.,
połączona z wizytą Ministra Pełnomocnego z ambasady RFN z Warszawy.
 
 
 


Pierwsze impresje z naszej szkolnej wyprawy do krainy Liczyrzepy czyli Karkonosze, na trasie zwiedzanie zamku w Książu.

 
 
 
 


Pełne niesamowitych wrażeń fotorelacje z kolejnego dnia wycieczki, tym razem Wyspa Kultury.

 
 


Ostatni dzień naszej wycieczki: Podziemne miasto w Głuszycy.

 
 


Nasz festyn rodzinny

Pełen atrakcji, niespodzianek jak występy dzieci z okazji Dnia Matki i Ojca i Dziecka, pokazy Strongmana, straży pożarnej  i wiele innych festyn rodzinny. Z serca dziękujemy wszystkim rodzicom i organizacjom za rewelacyjną organizację!
 
 
 


Finał Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego

11 czerwca 2019 r. w budynku Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim - Młodzież recytuje poezję. Z całego serca gratulujemy naszej uczennicy - Idze!
 
 


Angielski przed wakacjami!


Przedwakacyjna utrwalenie poznanego w tym roku słownictwa w klasach 4 i 5 na lekcjach angielskiego
 
 


Klasa 2 poznała historię Gruffalo na języku angielskim w formie pracy projektowej. Uczniowie czytali i oglądali historię o Gruffalo, rozwiązywali tematyczne zadania, wykonywali maski i fingers puppet oraz odgrywali scenki. W przyjemnej formie rozwijali swoje umiejętności językowe.

 
 
 


Jedne z ostatnich, przedwakacyjnych lekcji angielskiego w klasie 7. W formie Language Stations poznajemy nowe fakty na temat Anglii.

 
 
 


Zajęcia laboratoryjne na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Uczniowie byli prawdziwymi chemikami!

 
 
 

plakat-de.jpg

 
 


Góra św Anny

W dniu 06.06. klasy 3-4 odwiedziły Sanktuarium św. Anny na górze św.  Anny.  Uczestniczyły we mszy św. dziękczynnej  z okazji przystąpienia do I. Komunii i Rocznicy Komunii św. i ich rodziców.  Odwiedziły Muzeum Misyjne i poznały historię sanktuarium. Słoneczna pogoda pozwoliła na delektowanie się uroczym krajobrazem.
 
 
 


Ogród marzeń:

Nasz wspólny projekt ogrodowy  przerósł  wszelkie oczekiwania.
Prezentujemy pierwsze impresje i  z serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym Rodzicom!

 
 


Sukcesy naszych uczennic na jubileuszowym XX Festiwalu Liść Dębu w Dąbrowie:

 
 
duet klasy 5 Rafaela i Zosia otrzymał Srebrny Liść Dębu, czyli II miejsce,
 
Ponadto oba zespoły z kl. 3 i 4 zrobiły wspaniale show do piosenek o dzieciach Rolfa Zuckowskiego a Lea z kl. 3 nie tylko pięknie śpiewała, ale też zatańczyła salsę.
 
W Impresjach muzyczno-plastycznych nasze uczennice otrzymały: Justynka z kl. 1 i Natasza z kl. 8 wyróżnienia.
 
GRATULUJEMY!
 
 


Konkurs ortograficzny i recytatorski w Tarnowie Opolskim.

W dniu 30.05.2019 roku uczniowie naszej szkoły w uczestniczyli w Gminnym Konkursie Ortograficznym i Recytatorskim. Są to: w ortograficznym - Piotrek , Zosia , Julia oraz w recytatorskim: Hania , Justyna, Hania .Tytuł mistrza ortografii w roku 2019 zdobył Piotrek a wicemistrzem została Zosia. Pozostali uczniowie również spisali się wspaniale. Gratulujemy!
 
 


Dzień Eksperymentów .

Nasi uczniowie świętowali dziś Dzień Dziecka w sposób twórczy. Na Festiwalu Eksperymentów dowiedzieli się m.in jak wyprodukować w maju śnieg, zobaczyli jak znika atrament, stworzyli fontannę i lampę lawę. Było trochę wybuchowo oraz bardzo kreatywnie i wesoło!
 
 


Impresje fotograficzne z wyprawy do Berlina naszych najstarszych uczniów.

 
 
 


Dziś, 28.05.2019 r. dzieci uczestniczyły w warsztatach przyrodniczo- eksperymentalnych. Uczniowie mogli poznawać różne prawa fizyki i chemii podczas wykonywania doświadczeń.

 
 
 


Uczniowie z Raszowej podczas ciekawego spotkania z przedstawicielem Fundacji Opolskie Psy Ratownicze.
Bardzo dziękujemy.

 
 
 


Co mówią nam chmury?

 Na to pytanie próbowali odpowiedzieć nasi pierwszoklasiści poznając ich rodzaje. Na niebie można zobaczyć wiele chmur o przeróżnych kształtach. Czasami wyglądają jak fruwający smok albo skacząca owieczka lub pływający rekin. Tak bajkowe chmury obserwowały nasze dzieciaki w książce Erica Carle "Kleine Wolke". 
 
 


klasa 8 w piwnicy

Czasami wystarczy zmienić miejsce lekcji, by zaciekawić uczniów - tak, jak w przypadku klasy 8 z Raszowej - czytaliśmy "Pamiętnik z powstania warszawskiego" w przedszkolnej piwnicy. Dzięki temu utwór Mirona Białoszewskiego zyskał dla uczniów zupełnie nowe treści.
 
 


"Akademia Pana Kleksa".

Klasa 4 analizuje lekturę "Akademia Pana Kleksa". Najpierw sprawdzaliśmy znajomość treści metodą kapusty, zaś podczas lekcji kleksografii zastanawialiśmy się nad cechami idealnego pedagoga oraz rozważaliśmy, czy pan Kleks mógłby dziś uczyć w naszej szkole.
 
 


Klasa druga już gotowa, by składać swoim mamom życzenia.

 
 
 


Zwyczaj drzewka majowego

15 maja uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, recytatorsko-językowe i muzyczne w Bibliotece Wiejskiej w Raszowej na tradycyjnym już spotkaniu- Maibaum.
Gości zachwyciła recytacja wierszy w wykonaniu Zosi  i Igii.
Mimo złej pogody wszyscy bawili się wspaniale.
 
 


Michał i Trompete

Michał, uczeń klasy pierwszej omówił na lekcji muzyki budowę trąbki oraz zagrał dla uczniów klasy II i VI. Wszyscy uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem jego zdolności!

 

 

 
 


Egzamin DSD I

 

9 i 10 maja  nasi ósmoklasiści po raz pierwszy przystąpili do międzynarodowego ustnego egzaminu z języka niemieckiego przygotowującego do egzaminu DSD I („Deutsches Sprachdiplom”). Uczniowie udowodnili, że język niemiecki nie jest im obcy, że swobodnie potrafią wypowiedzieć się na wybrany przez siebie temat oraz odpowiadać na pytania dotyczące sytuacji dnia powszechnego.

Z dumą informujemy, iż cała grupa uzyskała pozytywny wynik z ustnej części egzaminu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 
 


Wymiana z partnerską szkołą Marii Montessori z Budziszyna w szkole w Raszowej w dniach 06-10 maja 2019 r.

LOGO PNWM.jpg 
 


1 Dzień międzynarodowej wymiany z szkołą Montessori w Budziszynie. Cieszymy się na wspólne spotkanie! 
 


2. Dzień: wspólna praca montessoriańska i odkrywanie ciekawych zakątków Opola 
 


3. Dzień wymiany: z wizytą u Dinozaurów 
 


4. Dzień wymiany: Z wizytą w górnośląskiej kopalni Guido. 
 


Na lekcjach angielskiego

wierzymy w używanie authentic materials w procesie edukacyjnym. Dlatego też, odnosząc się do ostatniego ważnego wydarzenia z życia Royal Family, uczniowie klasy 6 doskonalili umiejętności słuchania ze zrozumieniem na podstawie wywiadu udzielonego przez księcia Harrego, dowiedzieli się więcej na temat królewskiej rodziny i zasady dziedziczenia tronu, a przy okazji utrwali i poszerzyli znajomość słownictwa w temacie Family. 

img01.jpg


 
 


30.04.2019 - Dzień Ziemi w Raszowej.

Uczniowie dyskutowali w debacie oksfordzkiej na temat: "Czy ekologia ma sens?", a uczniowie klasy 8 przygotowali prezentacje poruszające tematy zdrowej żywności i problemu plastiku w oceanach.
Dzień Ziemi zakończył się prezentacją mody z recyclingu przygotowanej w ramach projektu z klasą 7.


 
 

Dzieci dzielnie poszukiwały symboli ekologicznych i rozwiązywały wszystkie  napotkane zadania.
 
 


Earth Day na angielskim w klasie 4.

Praca w grupach z zadaniami rozwijającymi umiejętności zintegrowane- czytanie i słuchanie. Efektem pracy uczniów jest plakat z materiałami nt Dnia Ziemii, który zdobi drzwi ich klasy. 

 
 


Uroczyste wręczanie nagród laureatom XXV Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego


W sobotę, 27.04.2019 w Sali Orła Białego w UMWO odbyło się uroczyste wręczenie nagród w XXV Wojewódzkim Konkursie Języka Niemieckiego organizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. W tym wydarzeniu wzięły udział nasze dwie laureatki: Vanessa i Aleksandra wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielkami. Organizatorzy skierowali do uczniów słowa uznania i zachęcali do dalszej pracy, a rodzicom i nauczycielom dziękowano za wsparcie oraz za godziny poświęcone uczniom.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 
 


Zajęcia projektowe o budowie mózgu w klasie 7.

 
 


Dziękujemy panu Dennisowi za wspaniały czas praktyk!

Przez ostatnie 6 tygodni pan Dennis , student z Braunschweig, realizował w naszej szkole swoje praktyki studenckie. Pan Dennis aktywnie uczestniczył w życiu szkoły, obserwował zajęcia i realizował ciekawe projekty z dziećmi. Przez czas praktyk poznał każdego ucznia i przypadł wszystkim do serca. Dlatego tak trudno było pogodzić się z myślą pożegnania. 26 kwietnia nadszedł jednak ten dzień. Wszyscy uczniowie i nauczyciele podziękowali za wspólny czas, zaufanie, fascynujące zajęcia oraz za wsparcie w nauce języka niemieckiego.
Jeszcze raz dziękujemy panu Dennisowi za zaangażowanie, pracowitość i kreatywność. Życzymy powodzenia na egzaminach końcowych oraz wielu sukcesów w dalszym życiu zawodowym i prywatnym!

 
 


Zajęcia dodatkowe – nauka gry na bębnach afrykańskich

Od września uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczyć w zajęciach dodatkowych – nauka gry na bębnach afrykańskich. Granie na bębnach nie tylko integruje uczestników, ale uczy też pracy w grupie, rozwija koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową, pobudza prace obu półkul mózgowych, a przede wszystkim rozbudza kreatywność, redukuje stres i wyzwala dużo pozytywnej energii.

 
 

 

 
 
 kroszonka.JPG
Typowa kroszonka wykonane przez nauczyciela naszej szkoły, mistrzyni regionu

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja" życzy

 

 
Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae
oraz wszyscy Uczniowie i Pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raszowej
 
 
 
 


Angielski przed świętami

Klasa trzecia poznała w tym roku wielkanocne zabawy, w których biorą udział dzieci w Anglii, a następnie sama zorganizowała własny Easter Egg Roll

 

 
 


Wielkanocne zagadki po angielsku w klasie drugiej.

 
 


Nasi uczniowie na warsztatach multimedialnych - Opolskie Lamki 2019


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Sztuka linorytu i piękne prace naszych uczniów!


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Warsztaty Wielkanocne klas I-III w naszej bibliotece, dziękujemy.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Świąteczne zajęcia w klasie 1. Uczniowie poznali wiosenne i wielkanocne słówka w formie gier, zabaw, pracy grupowej i indywidualnej.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Konkurs recytatorki.

2 kwietnia trzy uczennice naszej szkoły: Iga, Laura i Zosia reprezentowały placówkę w konkursie recytatorskim „Młodzież recytuje Poezję w języku niemieckim” organizowanym przez TSKN na Śląsku Opolskim. Spośród 100 uczestników nasza czwartoklasistka, Iga, zajęła pierwsze miejsce na etapie rejonowym w Strzelcach Opolskich, tym samym kwalifikując się do etapu wojewódzkiego. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów i życzymy dalszych sukcesów.

 
 


Dnia 1.04.2019 r. uczniowie klas I-VII mieli niepowtarzalną okazję wybrać się na przepiękną rewię na lodzie pt. "Przygody Sindbada Żeglarza". Niesamowici tancerze, cyrkowe akrobacje, pokazy pirotechniczne- wszystko to przeniosło nas w magiczny świat baśni. 

 
 


Nasi uczniowie na konkursie wiedzy o mniejszości w Komprachcicach.

 
 


St. Patrick's Day na j. angielskim

 
 

Klasa 1 po przeczytaniu książki "How to catch a Leprechaun" wykonała plakat, który przez cały tydzień zdobił nasz szkolny korytarz.

 
 

Klasa 2 z Raszowej świętowała St. Patrick's Day ucząc się irlandzkiego tańca, czytając książkę "How to catch a Leprechaun" i budując pomysłowe pułapki na zielone, irlandzkie skrzaty.

 
 

Dzień Świętego Patryka klasa 3 świętowała kreatywnie poprzez gry i zabawy. Poznaliśmy irlandzki taniec, symbole i tradycje, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o zielonej wyspie, a nawet udało nam się sprawdzić jakie byłoby nasze imię, gdybyśmy byli "Leprechaun".

 
 

St. Patrick's Day w klasie 4- gry, ciekawostki o Irlandii i QR code

 
 


Lektury w formie gier planszowych, klasa 6

Klasa 6 przygotowała gry planszowe inspirowane lekturą "Momo". Okazało się, że ta niesamowita książka o złodziejach czasu jest bardzo wdzięcznym materiałem do zabawy dla całej klasy.
 
 


Kreatywne spojrzenie na lektury

Klasa 5 spojrzała na "Anię z Zielonego Wzgórza" w całkiem inny sposób. Uczniowie starali się oddać charakter Ani za pomocą abstrakcyjnych rysunków.

 
 


Utrwalenie słówek związanych ze zdrowiem w pracy grupowej na lekcjach angielskiego

 
 


Wiosenne porządki w naszym szkolnym ogrodzie / uczniowie klas 4 i 5!

 
 


Pierwszy dzień wiosny

Konkurs wiedzy o recyclingu, wiosenny kahoot a także tradycyjny pchli targ - w taki sposób nasi uczniowie przywitali wiosnę.
 
 


Dnia 21 marca w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany przez uczniów konkurs matematyczny- "Kangur". Z niecierpliwością czekamy na wyniki!

 
 


Projekt informatyczny w 8. klasie, programowanie robotów wg systemu andruino.

 
 


Nasi uczniowie wspierają misję w Peru.

Lamy, czapeczki, portfeliki i laleczki rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Zebrane pieniądze przeznaczone są na budowę kaplicy w wiosce Inyacc, w której posługuje ks. Dariusz z Olesna.

Wszystkim ofiarodawcom z serca DZIĘKUJEMY!!!

 
 


Spotkanie z Panem Energetykiem, który przybliżył uczniom funkcjonowanie elektrowni atomowej, opowiedział o katastrofie w Czarnobylu i negatywnych skutkach promieniowania oraz zaprezentował relację fotograficzna z podróży do Prypeci.

 
 


Uczniowie starszych klas poznają historię języków europejskich na zajęciach Montessori. Dwujęzyczność przychodzi dużo łatwiej, kiedy wiemy, że kiedyś wszyscy mówiliśmy jednym językiem.

 
 


"Na tropie uprzedzeń"

Uczniowie naszej szkoły w ramach częstochowskiej gry "Na tropie uprzedzeń". zastanawiali się, jak działa stereotyp i dlaczego zdarza się nam oceniać książki po okładkach, a ludzi- po tym, jak wyglądają.

Gra stworzona przez Portal Polityki Społecznej miasta Częstochowy do pobrania za darmo tutaj: http://pps.czestochowa.pl/page/edukacja-antydyskryminacyjna,216/
 
 


Szaleństwa klasy 6 w Parku Trampolin Odskocznia w Opolu

 
 


Mitologiczne wcielenia piątoklasistów z Raszowej na lekcjach języka polskiego.

 
 


Uczniowie klasy 6 czasowników nieregularnych uczą się na angielskim tworząc swoje autorskie gry językowe i planszowe.

 
 


5.03.2019 Karnawałowe szaleństwo w Raszowej.

 
 


Rosenmontag

Karnawał powoli dobiega już końca, ale my jeszcze się z nim nie żegnamy. Dnia 4.03.2019r. obchodziliśmy Rosenmontag. Uczniowie przeszli ulicami Raszowej, częstując mieszkańców cukierkami, a w szkole czekała nas świetna zabawa na balu karnawałowym.
 
 


28.02.2019 r. Dwóch uczniów z naszej szkoły: Inga i Piotr
wzięło udział w powiatowym zawodach tenisa stołowego w Niemodlinie. Na szczególne pochwały zasługuje Piotr, który zajął 6 miejsce.

 
 


Pączkowe quizy w języku angielskim z zastosowaniem aplikacji Kahoot

 
 


Akcję pomocy „Wyślij pączka do Afryki" samorządu uczniowskiego i zakonu kapucynów

Nasi uczniowie wspierają budowę studni w Afryce, dziękujemy za super udaną akcję!

 
 


Konkurs recytatorski

Nasze uczennice z klasy pięknie zaprezentowały 27. lutego w Tarnowie Opolskim  swoje wiersze w Konkursie recytatorskim w języku niemieckim „Młodzież recytuje poezję“ . Iga, Laura i Zosia przeszły do kolejnego etapu. Gratulujemy uzdolnionym dziewczynkom.
 
 


Karnawał na lekcjach j. niemieckiego

Piątą porę roku świętują właśnie nasi uczniowie na lekcjach języka niemieckiego. Uczniowie poznają zwyczaje karnawałowe zarówno państw niemieckojęzycznych jak i na całym świecie! Ucząc się świętując, to sprawia dzieciakom wiele radości!
 
 


Choć za oknem już coraz cieplej uczniowie klasy drugiej chętnie pracują z książka o Larsie, małym polarnym niedźwiadku.

 
 


Niecodzienne i pełne wrażeń spotkanie z przyrodnikiem / 14.02.2019

 
 


FERIE

 
 
 


Kilkoro uczniów klasy 5 z Raszowej (a nawet jeden tata!) przyszło do szkoły w ostatni dzień stycznia, aby zmienić wystrój swojej sali. Bedzie im miło wracać po feriach do zmienionego wnętrza!

 
 
 


Kolorowych zajęć kulinarnych i nie tylko ciąg dalszy...

 
 


Nasze ferie w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, oglądanie szopek Bożonarodzeniowych w opolskich kościołach u Franciszkanów, w kościele "na Górce", warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Grabowka i wiele innych atrakcji....

 
 


Warsztaty w kinie Meduza oraz zabawa na otwartm lodowisku w Opolu.

Zyczymy Wszystkim równie udanych ferii.

Nasze ferie w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, oglądanie szopek Bożonarodzeniowych w opolskich kościołach u Franciszkanów, w kościele "na Górce", warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Grabowka i wiele innych atrakcji...
 
 
 


Praca na tablicach multimedialnych na j.angielskim w starszych klasach. Utrwalamy czas Present Continuous w klasie 5 i czasowniki nieregularne w klasie 6


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
 
 


Tradycyjne i nowoczesne metody pracy spotkały się na angielskim. Utrwalenie godzin z QR codes w klasie 3. 


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
 
 


Dzień Babci i Dziadka

Dzisiaj, 22 stycznia, obchodziliśmy Dzień Seniora. Jest to uroczystość bardzo ważna, zarówno dla babć i dziadków jak i wnuków, którzy mogą zaprezentować wszystkie swoje talenty i podziękować za miłość i życzliwość.


 
 


"Pan Tadeusz" metodą pudełka.

Jeszcze przed feriami, ósmoklasiści z Raszowej podsumowali lekturę - "Pan Tadeusz" metodą pudełka. To świetny sposób na uporządkowanie wiedzy i zapamiętanie nawet największych szczegółów. W pudełkach znalazły się przedmioty - skojarzenia z postaciami i wydarzeniami. Ósmoklasiści nie mieli z nimi najmniejszego problemu. A Wy?

 
 


Dzieci dziś (17.01.2019r.) przygotowywały się do Dnia Babci i Dziadka tworząc piękne prezenty. 
 


Pan Tadeusz w nowy sposób

Uczniowie klasy 8 z Raszowej w nowoczesny sposób poznają klasyki literatury. Dzięki zadaniom i zagadkom ukrytym w aplikacjach, tekst "Pana Tadeusza" na pewno lepiej zapadnie im w pamięć.
Zajęcia języka polskiego, Raszowa, 17.01.2019.

  
 


Dzieci z 5 klasy kończą swoje projekty z techniki. Na zdjęciu widzimy marionetkę, ktora wykonała Luiza. Podczas drugiego semestru zaczynamy projekt Ślizgacz.

jpg 
 


Nasze projekty biologiczne:.

1. Obserwacja zachowań dżdżownic w szklanej hodowli.
2.Badanie czystości powierzchni - szukanie bakterii na różnego rodzaju przedmiotach codziennego użytku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
 
 


Super warsztaty z technik uczenia się.... bardzo potrzebne przed egzaminami...dziękujemy!.

 
 


Zimowe szaleństwo na przerwach w naszej szkole!.

 
 


Niezwykłe spotkanie z panem Ornitologiem . Mogliśmy posłuchać ciekawych prelekcji dotyczących życia ptaków i ich zwyczajów, bardzo dziękujemy!.

 image001.jpg
 
 


Konkurs plastyczny o straży.

Uczniowie klas drugiej i trzeciej z baszej szkoły na zakończenie jubileuszowego roku Ochotniczej Straży Pożarnej w Raszowej
przygotowali rysunki, w których przedstawili jak widzą straż pożarną. Większość uczniów kojarzy z  ogniem i dużym wozem strażackim w akcji, oto niektóre prace.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 
Już stało się tradycją, że w ostatni dzień przed przerwą świąteczną spotykają się nasi uczniowie i uczniowie Szkoły Podstawowej z Dańca wraz z nauczycielami na mszy roratniej w Raszowej.
Oprawa muzyczna Szkolnego Chórku z Raszowej wprowadziła nas w nastrój świąteczny...

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 
Przedświąteczna atmosfera i wigilijki klasowe w naszej szkole. Świeżo upieczone pierniki, życzenia, muzykowanie, debata oxfordzka i wspaniałe prezenty pod choinką.

Wesołych Świąt!!!

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Dzisiaj, 19. grudnia, w klasie 1 powstały pyszne świąteczne chatki.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


W kinie Meduza

 
Historia bezdomnej Blanki z filmu  "Blanka" w kinie Meduza wzruszyła uczniów z Raszowej. Wyszli z seansu poruszeni i chętnie mówili o swoich odczuciach i emocjach. Ziarnko empatii zostało zasiane. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Uczniowie klasy 3 upiekli pyszne pierniki na swoją klasową wigilię.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Cicha noc...

W dniu 17.12 uczniowie klas III-V z Raszowej uczestniczyli w warsztach w Bibliotece Austriackiej z okazji 200-nej rocznicy powstania najsłynniejszej kolędy świata: Cicha noc.  Na zakończenie zaśpiewali kolędę w dwóch językach do akompaniamentu skrzypcowego w wykonaniu Rafaeli.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Spotkanie ze strażakami

O okazji 90-lecia powstania Ochotniczej Staży Pożarnej w Raszowej dnia 14.12.2018r. spotkaliśmy się ze strażakami, którzy przybliżyli nam specyfikę i niebezpieczeństwo ich pracy.

Z przygotowaną niespodzianką dla strażaków byli u nas również uczniowie szkoły, którzy również chcieli naszym strażakom serdecznie pogratulować oraz podziękować za trud wkładany w ich codzienną pracę


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Warsztaty "Der Nikolaus kommt"

Mikołajkowe niespodzianki to to, co dzieci lubią najbardziej! 11. grudnia wybraliśmy się z uczniami klasy 3 do Centralnej Biblioteki Josepha von Eichendorffa w Opolu na bożonarodzeniowe warsztaty językowo-plastycznym „DER NIKOLAUS KOMMT!”, organizowane prze Dom Współpracy polsko-niemieckiej. Niemieckie kolędy, świąteczne dekoracje, kartki i wiele niespodzianek czekało na naszych uczniów w tym dniu!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Warsztaty zdobienia bombek z lekcją regionalizmu/ dziękujemy!

Advent to czas przygotowań! Nasi uczniowie ze szkoły w Raszowej przygotowali dzisiaj, 13 grudnia własnoręcznie zdobione bombki, którymi z pewnością ozdobią swoje choinki. Dzięki twórczyni ludowej - Pani Agnieszcze Okos poznali technikę zdobienia bombek wykorzystując opolskie wzory ludowe!.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Weihnachtsmarkt - Bautzen

Pełni radości i niezapomnianych wrażeń uczniowie klasy siódmej i ósmej wrócili 8 grudnia z dwudniowej wycieczki do Bautzen. Jarmark Bożonarodzeniowy w samym centrum tego pięknego miasta jest wyjątkowym miejscem, gdzie można w przyjaznej i cieplej atmosferze poczuć klimat świąt, posmakować specjałów i kupić wiele pamiątek oraz prezentów. Nasi uczniowie wzięli udział także w grze terenowej, uczestniczyli w koncercie oraz podziwiali pokaz tańca z ogniem. Był to niezapomniany wyjazd, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


W Gliwicach

Uczniowie z naszej szkoły na przepięknym przedstawieniu "Królowa Śniegu" w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
Opowieść o ponadczasowych wartościach wzruszyła niejednego widza.
 
Podróż przez historię Śląska w rewelacyjnym Muzeum Śląska w Katowicach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Niezwykłe prezenty na Mikołaja

Z okazji Mikołajek nasi uczniowie wybrali się do Wrocławia aby zanurzyć się w świecie "Zaczarowanego Fletu" w Teatrze Lalki. Nie zabrakło także akcentu bożonarodzeniowego- Jarmark świąteczny. A na zakończenie przenieśliśmy się w kolejowy świat miniatur we wrocławskim Kolejkowie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Zapachniało świętami w Raszowej... mimo wietrznej aury, serdeczna atmosfera i wiele wspaniałych występów i smakołyków na tradycyjnym już jarmarkcie Bożonarodzeniowym. Z serca dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Grudzień bez kalendarza adwentowego nie jest możliwy! Klasa V z Raszowej już odkrywa tajemnice swojego kalendarza, który sama wykonała w ramach nauki języka niemieckiego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


23 listopada w ramach tygodnia filmu niemieckiego nasi siódmo- i ósmoklasiści wybrali się do Kina Meduzy na projekcję filmu: „Goodbye Berlin”.

Jest to niesamowita opowieść o narodzinach przyjaźni, dorastaniu oraz szukaniu własnej tożsamości. W ramach wyjazdu odbyły się także warsztaty tematyczne, który pozwoliły uczniom jeszcze bardziej wgłębić się i zrozumieć problemy młodych bohaterów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Obchody Dnia Misia w naszych najmłodszych klasach.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Praca kl.5 na materiałach Montessori.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Udział uczniów na wykładach na Uniwersytecie Wrocławskim oraz wycieczka do Hydropolis.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Uroczyste otwarcie wystawy DWPN „Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska” i bardzo ciekawe spotkanie z autorem wystawy Dawidem Smolorzem


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Fascynujące tajniki biologii

1. Uczniowie podczas zajęć biologii sami izolowali DNA z owoców.
2. Doświadczenie z moczarką kanadyjską utrwalające wiadomości o fotosyntezie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Jesteśmy dumni z Vanessy z kl. VIII , która kolejny raz została laureatką IX Wielkiego Wojewódzkiego Dyktanda Języka Niemieckiego w Walcach. W tym roku uplasowała się na 4. miejscu. Gratulujemy!


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 

LAKAT2.jpg

 
 


Klasa 5 w Klubie Odkrywców Języka Niemieckiego

Siedmioro uczniów z klasy 5 przybyło dziś, 14 listopada na spotkanie Klubu Odkrywców Języka Niemieckiego organizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Uczniowie najpierw się przedstawili i opowiedzieli o projektach, w których biorą udział a potem pięknie zaśpiewali dwie piosenki i zaprezentowali swój Lapbook o Niemczech.
Wielką radość sprawił im udział w różnych warsztaty językowych, z których wyszli z wiedzą i podarunkami.
Uczniowie mają już pomysły na działalność klubu w szkole!


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


W bibliotece

13. listopada nasi pierwszoklasiści odwiedzili Bibliotekę Wiejską w Raszowej. Tam, w nowo otwartej Herbaciarni pod Kasztanami czekały Pani Barbara - bibliotekarka, Pani Monika - Dyrektor Gminnej Biblioteki w Tarnowie Op. oraz Pani Magda, która przygotowała mały warsztat ceramiczny dla naszych uczniów. Nasi pierwszoklasiści poznali nie tylko zasady obowiązujące w bibliotece, ale zostali również pasowani na prawdziwych czytelników tejże biblioteki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


11 listopada

Stulecie niepodległości Polski w szkole w Raszowej - kolorowe lapbooki, gry i zabawy związane z gwarami regionalnymi, akcja "Życzenia dla Polski" oraz uroczyste odśpiewanie hymnu.
W ramach tego święta odbyła się w naszej szkole pierwsza debata oksfordzka. Ósmoklasiści debatowali na temat: "Czy patriotyzm jest potrzebny?. Za pomocą kolorowych kartek reagowała także publiczność, która wraz z gronem eksperckim dała się przekonać, że w dzisiejszych czasach nadal jest miejsce na patriotyzm. Zwyciężyła siła argumentu. Czujemy, że debaty tego typu staną się w naszej szkole nową tradycją.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Wspaniałe święto św. Marcina w Raszowej: piękny teatr cieni, wyśmienite rogale i uroczysta atmosfera. Z serca dziękujemy Wszystkim zaangażowanym!

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 

 

.jpgVII Niemieckojęzyczne Konferencje Teatralne

Cudowna gra aktorska, profesjonalny taniec i narracja
z przesłaniem
 to w skrócie występ na scenie
uczniów z Raszowej. Gratulujemy sukcesu!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Projekt- w warzywniaku

Klasa 2 podczas projektu "Wśród warzyw i owoców. Witaminy wokół nas."
Dnia 25.10.2018 r. podsumowując zajęcia, drugoklasiści przedstawili wiersz "Na straganie" uczniom klas 1-3.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Śladów przeszłości.

Dwanaścioro uczniów w trzech drużynach wzięło udział 3. października w podchodach w poszukiwaniu śladów przeszłości w Opolu. Zabawa była pasjonująca i interesująca. Klasa 6 zdobyła 2. miejsce a najmłodsi uczestnicy, czyli klasa 4 otrzymali miejsce 4. Gratulacje!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Dnia 1.10. obchodziliśmy klasowy Dzień Chłopaka. Koleżanki z klasy zadbały o to, by świętowanie było bardzo słodkie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Naszą klasę pierwszą odwiedziła mała głodna gąsieniczka! Nasi uczniowie miło spędzili czas na lekcjach j. niemieckiego z książką Erica Carle poznając nie tylko historię małej gąsienicy, ale odkrywając również tajemnice życia motyli.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


01.10.2018 nasi uczniowie na festiwalu piosenki niemieckojęzycznej w Gminie Tarnów Opolski z pięknymi występami! Gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


28 września 2018 r. odbyło się jubileuszowe spotkanie, z okazji 55-lecia biblioteki oraz 10-lecia muzeum w Raszowej, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.

Przygotowali część artystyczną z piosenkami i tańcami. Pojawił się klarnet i skrzypce. Zostały wręczone nagrody za konkurs plastyczny pod hasłem "jubileuszowa zakładka do książki". Gratulowano p. Barbarze Mientus sukcesów oraz dziękowano za wspaniałą współpracę. W tym dniu została również otwarta "herbaciarnia pod kasztanami".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Dzień Tabliczki Mnożenia.

Tradycyjnie w Raszowej koniec września to czas, kiedy świętujemy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Były konkursy, zawody i ... łączenie wiedzy matematycznej z piłką nożną i skakaniem na skakance.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Im Ökohof

Nasi pierwszoklasiści spędzili dzień pełen emocji w gospodarstwie agroturystycznym GIPROL w Staniszczach Małych. Na naszych uczniów czekało wiele niespodzianek. Każdy mógł spróbować wydoić krowę, upiec pyszne bułeczki, udekorować laleczki z kukurydzy, a także aktywnie spędzić czas szukając właściwej drogi w labiryncie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Dziś 27 września klasa 4 świętowała swoje przejście do grona młodzieży. Wraz z uczniami z klasy 5 bawili się w podchody, po których urządzili sobie piknik. Było wspaniale!

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


15.09 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Z tej okazji w piątek odbył się cykl lekcji i zabaw związanych z kropkami. Był kropkowy test czujności i oczywiście kropkowe przebrania.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Wspaniałe zajęcia na wolnym powietrzu

Koordynacja ruchowa, sprawność manualna, praca zespołowa - to i wiele więcej ćwiczą namiętnie z ogromna frajdą w każdej chwili nasi uczniowie... Wszystko dzięki naszym wspaniałym rodzicom- sponsorom!

Z serca dziękujemy!!!!!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Inauguracja roku szkolnego 2018/19.
Życzymy wszystkim ciekawości poznania świata!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 
 


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

w poniedziałek 03.09.2018 

8.00 - Msza św
9.00 - Zapraszamy na spotkanie w szkole

 


.jpg

Cieszymy się na wspólną przygodę edukacyjną!